AMZS TEST 18 LETNIH PNEVMATIK DIMENZIJE 225/40 R18
Pokličite nas041 437 805
Tržaška cesta 1331000 Ljubljana
Odpiralni časpon - čet 8:00 - 17:00 pet 8:00 - 16:00 SOBOTE, NEDELJE in PRAZNIKI ZAPRTO
AKTUALNO
AMZS test 18 letnih pnevmatik dimenzije 225/40 R18
Veliko dobrih, a tudi slabe! Prste stran od Doublecoinove pnevmatike!
Zasnova in oblika avtomobilov, pa tudi okusi uporabnikov oziroma kupcev so “krivi”, da na kolesa avtomobilov natikamo pnevmatike vse večjih dimenzij. Zato smo pri AMZS v sodelovanju s tujimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami tokrat pod drobnogled vzeli letne pnevmatike dimenzije 225/40 R18, ki so namenjene avtomobilom nižjega srednjega razreda in uporabnikom, ki na kolesih svojega avta želijo za športno vožnjo naravnane pnevmatike. Na prvi pogled so rezultati letošnjega testa razveseljivi, saj je več kot polovica preskušenih pnevmatik dosegla skupno oceno zelo priporočljivo, a podrobnejši pregled rezultatov pove, da so med dobrimi in slabimi pnevmatikami zelo velike razlike.
Če razmišljate o tem, da bi svoj avto opremili z zmogljivejšimi pnevmatikami in ga naredili na pogled bolj privlačnega, pri načrtovanju nakupa ne bi smeli upoštevati le videza oziroma bolj dinamipne podobe koles in pnevmatik. Ta pri voznih lastnostih namreč ne igra nobene vloge; pomembne so izključno zmogljivosti pnevmatike, ki morajo zagotavljati kar najboljši oprijem in vodljivost na majhni stični površini pnevmatike s cesto, ki meri le nekaj kvadratnih centimetrov. Te zmogljivosti odločajo ali boste pri nujnem zaviranju pravočasno zavili in se varno odpeljali skozi ovinek ali pa boste končali ob cesti. Nekatere preskušene pnevmatike na našem testu so se pri zagotavljanju oprijema odrezale zelo dobro, nekatere pa bistveno slabše: glede varnosti vožnje v različnih razmerah je bila razlika med najboljšimi in najslabšimi pnevmatikami na našem testu večja kot na večini testov v preteklosti.
Rezultati testa: dve pnevmatiki z najvišjo oceno za varnost
Na testu letnih pnevmatik z letnico 2025 smo pod drobnogled vzeli 18 pnevmatik različnih kakovostnih in cenovnih razredov - od pnevmatik prestižnega razreda do nizkocenovnih pnevmatik. Prvič doslej sta dve pnevmatiki za svoje lastnosti pri varnosti, ki je eden od dveh glavnih ocenjevalnih stebrov, dobili oceno zelo dobro (1,5). To sta pnevmatiki continental sportcontact 7 in bridgestone potenza sport, ki na suhi cesti ponujata odličen oprijem in veliko natančnost pri vodljivosti, kar pomeni, da pri kritičnih manevrih ponujata visoko stopnjo varnosti. Podobno se obnašata tudi na mokri cesti: ponujata zelo dober oprijem, naše testne voznike pa sta prepričali z igrivo vodljivostjo na zahtevni mokri podlagi. Obe pnevmatiki sta se dokaj dobro odrezali tudi pri okoljskem merilu pričakovane dobe trajanja, čeprav zaradi nekoliko slabše učinkovitosti in glasnosti pri okoljski bilanci Bridgestonova pnevmatika ni dosegla več kot zadovoljive ocene, Continentalova pnevmatika pa je dobila oceno dobro. V skupnem seštevku sta obe pnevmatiki dobili skupno oceno dobro oziroma zelo priporočljivo.
Še devet pnevmatik s skupno oceno dobro
Za najboljšima pnevmatikama na našem testu se je zvrstilo še devet pnevmatik, ki so si tudi prislužile skupno oceno dobro. Pnevmatiki michelin pilot sport 5 in goodyear eagle F1 asymmetric 6 prepričata z dobrimi ocenami tako pri varnosti vožnje kot okoljskih lastnostih; Michelinova pnevmatika je pri okoljski bilanci dosegla celo najboljši rezultat med vsemi preskušenimi pnevmatikami. Pnevmatike vredestein ultrac oro, yokohama advan sport V107 in firestone firehawk sport prepričajo z dobrimi ocenami pri varnosti vožnje, a zaradi zadovoljive ocenjene dobe trajanja pri okoljskih lastnostih nekoliko zaostajajo pri številčni skupni oceni. Pnevmatiki falken azenis FK520 in nexen N fera sport kažeta manjše slabosti pri voznem udobju na suhi cesti, a sta si zaradi kratkih zavornih razdalj prislužili dobri oceni za lastnosti na suhi cesti. Obe pnevmatiki sta se dobro odrezali tudi s predvideno dobo trajanja. Dunlopova pnevmatika sport maxx RT2, ki se je uvrstila med Falknovo in Nexenovo pnevmatiko, ima nekoliko večjo obrabo, zato ocena zadovoljivo, za varnostne lastnosti pa je dobila oceno dobro.
Zadnja pnevmatika s skupno oceno dobro je pnevmatika toyo proxes sport 2; čeprav kaže manjše slabosti pri voznem udobju na suhi cesti, si je zaradi ostalih dobrih lastnosti na suhi cesti še prislužila oceno dobro na suhi cesti. Pri okoljskih lastnostih je zadovoljivo oceno povzročila relativno velika obraba.
Štiri zadovoljive pnevmatike
Naslednje štiri pnevmatike v tabeli z rezultati pri merilu varnosti in deloma tudi pri okoljskih lastnosti ne dosežejo več kot zadovoljive ocene oziroma ocene priporočljivo; pnevmatika ceat sportdrive (Ceat je italijansko-indijski izdelovalec pnevmatik) je pokazala nekaj slabosti na mokri cesti, Kumhova pnevmatika ecsta PS71 pa zaradi slabosti na suhi cesti in pri predvideni dobi trajanja. Tudi Nokianova pnevmatika powerproof 1 ima slabosti na suhi cesti, kitajska Gitijeva pnevmatika gitisport S2 pa se je slabo odrezala na mokri cesti, precej pomanjkljivosti pa je pokazala tudi pri obrabi in pri predvideni dobi trajanja.
Preskus dobe trajanja pnevmatik z vožnjo v konvoju.
Dve priporočljivi z omejitvami
Norauto je francoska veriga avtomobilskih servisov, ki od leta 2020 v Franciji izdeluje tudi pnevmatike; njena pnevmatika prevensys 4 je na našem testu pokazala precej slabosti na suhi cesti - podobno kot pnevmatika premium performance nemške blagovne znamke Syron; obe pnevmatiki so naši testni vozniki označili kot nenatančni pnevmatiki, ki na suhi cesti zahtevata nenehne popravke z volanom, nepredvidljivi pa sta tudi na meji oprijema.
Prste stran od Doublecoinove pnevmatike!
Na konec tabele z rezultati se je uvrstila kitajska pnevmatika doublecoin DC-100: zaradi skupne ocene slabo, za katero so krive slabe lastnosti pri merilu varnosti, odsvetujemo njen nakup. Na suhi cesti se obnaša podobno kot Norautova in Syrionova pnevmatika, na mokri cesti pa še slabše: naši testni vozniki so jo ocenili kot nevarno.
Zavorna pot kitajske pnevmatike doublecoin DC-100 je na mokri cesti absolutno predolga, pri preskusu splavanja zelo zgodaj izgubi oprijem, na mokrem asfaltu jo je tudi zelo težko natančno voditi.
Varnost pomembnejša od videza!
Če torej želite videz (in vozne lastnosti) vašega avtomobila oplemenititi s športnimi platišči in športnimi pnevmatikami, razmislite o ustrezno razporejenem proračunu za to izboljšavo; lepa (in draga) platišča poskrbijo za lepši videz, prav nobenega učinka pa nimajo na varnost ali vozne lastnosti: te lahko izboljšajo le kakovostne pnevmatike, ki ponujajo dovolj rezerve pri oprijemu in vodljivosti, da vas izvlečejo iz morebitnih težav v kritičnih situacijah. Ne pozabite: nekaj kvadratnih centimetrov velika stična površina med pnevmatiko in cesto je vse, kar loči varno odpeljan ovinek od zleta s ceste ali trka v obcestno drevo. Pri varnosti vsekakor ne smete varčevati!
POZOR: Metri ne lažejo!
Kako dramatične so razlike na mokri cesti, dobro prikazuje primerjava zavornih poti na mokrem asfaltu od hitrosti 80 km/h do zaustavitve: razlika med najboljšo (Continentalovo) pnevmatiko pri zavorni poti na mokrem in drugo najslabšo pnevmatiko med zaviranjem na mokrem - Gitijevo pnevmatiko gitisport S2 - je 6,2 metra, Doublecoinova pnevmatika pa se zaustavi po še dodatnih 10,5 metra za Gitijevo pnevmatiko, kar predstavlja skoraj 17 metrov daljšo zavorno pot kot pri Continentalovi pnevmatiki. Povedano drugače: ko s Continentalovimi pnevmatikami opremljen avto že stoji na mestu, avto z Doublecoinovimi pnevmatikami še vedno vozi s hitrostjo približno 49 km/h. To pa je že hitrost, ob kateri ima trk v avto pred nami ali v pešca lahko usodne posledice!
Vir: AMZS
Gregorino Wheels - Vulkanizerstvo, servis in trgovina Gregor Ihan s.p.
041 437 805
pon - čet 8:00 - 17:00 pet 8:00 - 16:00 SOBOTE, NEDELJE in PRAZNIKI ZAPRTO Tržaška cesta 133, 1000 Ljubljana, Slovenija